kurye kimdir? Ne iş  yapar? Şartları nelerdir?

kurye kimdir? Ne iş yapar? Şartları nelerdir?

Kurye ne iş yapar?

Kurye; Mesai başlangıçlarında eğer bağlı oldukları şubeye gün içinde fazla uğramıyorlarsa ilk işi rotasını belirlemek olacaktır. Rota belirleme işlemi o gün içinde teslim edilecek gönderilerin birbirlerine olan mesafesine ve kuryenin güncel konumuna göre belirlenir. Kuryeler zimmet aldıkları gönderileri alıcılarına ulaştırmakla yükümlüdürler.

İnsanlar günlük hayatta iş ve hayat yoğunluğundan zamanın kıymetini daha çok anlamaya başladılar. Zamanın kıymetini anlayan insanlar ise, ufak tefek işlerde bu işlerin yapılmasını sağlayan çeşitli firmaları kullanırlar. Kuryelik ise bunlardan birisi.

Kuryeler, istediğiniz bir paketi en kısa sürede sizden alarak istediğiniz adrese teslim eder. Kuryelerin teslimat alanları sadece şehir içi değil, bazı durumlarda yakın çevredeki şehirlerde olabilir. Bir kuryenin görevi, istenilen gönderinin paketini adresinden teslim alıp, istenilen adrese hızlı bir şekilde teslim etmesidir. Bir paketiniz varsa ve onu kargoya vererek zaman kaybetmek istemiyorsanız, ayrıca paketin vardığından emin olmak istiyorsanız hemen kurye firmamızı arıyorsunuz ve size en uygun en hızlı hizmeti sağlıyoruz.

Kurye Kimdir?

Kurye; mektup, posta, paket ya da her türden iletinin ulaştırılmasında çalışan kişidir. Kuryeler, posta servislerinden farklı olarak daha hızlı teslimat, kolay takip ve güvenlik gibi nedenlerle kullanıcılar tarafından tercih edilir.

Kurye nedir?

Özel evrak, belge, dosya, yemek ve ev ihtiyaçları gibi birçok temel bileşenin istenilen zamanda güvenli bir şekilde istenilen adrese ulaşmasına sağlayan kişilere kurye denmektedir. Teknoloji gelişimi yemek sipariş uygulamaları, online market alışverişleri ve bunların zamanında elimize ulaşması isteği kurye adı altında büyük bir gönderi ağı ortaya çıkarmıştır. Büyük şehirlerde nüfusun kalabalık fazla oluşu ve aynı orantıda araç trafiğinin de fazla oluşu istenilen gönderilerin ulaşamaması ve gecikmelere neden olmuştur. Bu doğrultuda kuryeler ortaya çıkmıştır ve güvenli, gecikmesiz iletiler göndermemize olanak sağlamıştır. Teknoloji gelişimi yemek sipariş uygulamaları, online market alışverişleri ve bunların zamanında elimize ulaşması isteği bu alan da büyük bir iş ağı ortaya çıkarmıştır.

Kuryenin görevleri nelerdir?

İş standartları gereği genelde yollarda olan kuryeler araçları kullanırken sabırlı, dikkatli ve bir o kadar da güvenli kullanmalıdır. En önemli görevleri ve işlerinin gereği olan posta, belge, evrak, yemek ve benzeri iletileri zamanında, hasarsız ve doğru adrese ulaştırmaktır.

Kuryeler için iş imkanları

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ve e-ticaret sitelerinin, online yemek sipariş uygulamalarının ve online market alışverişi yapabildiğimiz birçok teknolojik materyalin gelişmesi kürlerin kullanım alanın büyük bir yüzdesini gıda alanına yönlendirdi. Özel sektörde kullanılan kuryelerin bazı kısımları büyük şehirlerde şehir içi özel kargo, posta, mektup, değerli evrak gibi materyallerin gönderiminin yapıldığı şirketlerde de iş bulma imkanına sahiptir.

Kimler Kurye Olabilir?

Kuryeler, kullandıkları araçlara göre çeşitli sınıflara ayrılır. Motosiklet ya da bisikletli kuryeler bulunabilir. Bu nedenle de kuryelerin motosiklet, otomobil ya da kullanacakları ve sürücü lisansı da denen ehliyete ihtiyaç duyulan araçları kullanabilmeleri beklenir. Bunun dışında, kuryelerin özel bir sertifikaya ya da eğitime sahip olması beklenmez.

Kurye olunabilmesi için sahip olmanız gereken bazı özellikler var. Bunların başında kullanılacak araca göre uygun ehliyete sahip olunması geliyor. Kuryeler duruma göre otomobil, motosiklet, hatta bisiklet bile kullanabilir. Bununla birlikte kuryeliğin yapılacağı bölgenin iyi tanınması gerekiyor. Bu teslim edilecek paketin en hızlı şekilde yerine ulaşabilmesi için önemli. Fiziksel özelliklerin yanında kurye olacak kişinin güvenilirliği de önemlidir. Kurye, teslim etmesi için kendisine verilenleri bir emanet olarak sahiplenecek, içeriği ne olursa olsun pakete müdahalede bulunmayacak sorumluluk bilincine sahip olmalı.

Kuryelerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

Kuryeler, sürekli araç kullanmak zorunda kalabilir. Bu nedenle de sinirlerine hakim olmaları ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmaları beklenir. Bunun dışında kuryelerden beklenen nitelikler şöyle sıralanır;

  • A2 ya da B sınıfı gibi ehliyet derecelerine sahip olmak ve aktif olarak araç kullanabilmek,
  • Yoğun tempoda uzun saatler çalışabilecek mental ya da fiziksel güce sahip olmak,
  • Dürüst, çalışkan ve disiplinli olmak,
  • İyi diksiyona ve güçlü hitabete sahip olmak,
  • Güleryüzlü olmak ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak,
  • Deponun genel işleyişine ve yöneticilerin yönlendirmelerine uymak,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış ya da muaf olmak,
  • Haftalık vardiya planını aksatmamak.

2 thoughts on “kurye kimdir? Ne iş yapar? Şartları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.