Kargo ve Kurye Hizmetleri

Kargo ve Kurye Hizmetleri

Kargo Nedir?

Kargo, sözcük anlamına baktığımızda’ yük ‘anlamına geldiğini görürüz. Bunu da dikkate aldığımızda bir yerden başka bir yere taşınması gereken yükü veya bir eşyayı ifade etmektedir.

Kurye Nedir?

Kurye kargodan farklı olarak bir eşyadan veya yükün ağırlığı ve büyüklüğünden daha çok evrak gibi daha değerli dosyaları daha kısa sürede ulaştıran sistemdir. Aynı zamanda kurye, bu ürünleri teslim eden veya bu ürünlerin ulaşımını sağlayan kişidir de diyebiliriz. Motorlu kurye, yaya kurye gibi farklı şekilde hizmet veren kuryelerde vardır.

Kargoların ve Kuryelerin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kargo taşımacılığı, uluslararası literatürde taşınan ürünün ağırlığı, ebattı önemli olmaksızın kargo sayılıp taşınmaktadır. Fakat Türkiye de özel kargo şirketlerinin belirlediği, belirli ağırlığın altındaki veya üstündeki ürünler kargo olarak adlandırılmamaktadır. Kuryeler ise çok hızlı teslimatta bulundukları için kuryelere verilen ve taşınması istenilen ürünler genellikle evrak ve önemli dosyalar halinde olmaktadır.

Kuryelerin en önemli özelliği çok kısa sürede teslimatı gerçekleştirmeleridir. Aynı zamanda başta gıda olmak üzere birçok farklı sektörde hizmet vermektedirler. İki kavramı birbirinden ayıran diğer bir önemli konu ise kuryelerin daha hızlı teslimat yapmasına karşın kargoya göre daha pahalı olmalarıdır.

Kargoların ve Kuryelerin Pozitif Yanları Nedir?

Değişen dünya şartlarında artık zaman çok önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu nedenle kuryeler bize hızlı hizmeti sundukları için işlerin aksamadan devam etmesini, zaman kazanmamızı sağlarlar.

Kargolar ise hava, deniz ve kara gibi daha farklı yollarla hizmet verdikleri için, yurtdışından gelecek veya ülke içerisinde büyüklüğü ve ağırlığı fazla olan ürünleri bize ulaştırdığı için ve kuryelere göre ürün yelpazesinin daha geniş olması da kargoların avantajlı olduğu yönleridir.

Ne Zaman Kargo, Ne Zaman Kurye Tercih Edilmeli?

Zamanın kısıtlı olduğu ve en kısa zamanda gönderilmesi gereken bir teslimat olduğu zaman kurye daha avantajlı konumdadır.

Büyüklüğü ve ağırlığı fazla olan nispeten acil gönderilmek zorunda olmayan teslimatlar için kargolar daha ön plandadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.