Desi nasıl hesaplanır? Kargoda desi ne demek?

Desi nasıl hesaplanır? Kargoda desi ne demek?

Kargoda desi ne demek

Desi; kargo veya kurye gönderilerinizin hacimsel olarak ölçülüp fiyatlandırılmasına yarayan bir ölçü birimidir. Bir evrak veya dosyadan ziyade belirli kütleye sahip olan gönderilerinizin desi miktarı hesaplanarak fiyatlandırılır.

1, 2, 3, 4, 5, desi kaç kilo eder gibi bir sorunun net bir cevabı bulunmaz. Bunun nedeni Desi miktarı hesaplanırken en boy derinlik ölçülerinin kullanılmasından kaynaklıdır. Örneğin kütlesi yoğun ama hacmi küçük bir madde olan demir den bahsedelim ve diğer tarafta aynı en boy derinlik ölçülerine sahip bir kutu dolusu elyafı ele alalım ikisininde ölçüleri en 50 boy 50 derinlik 50 olsun desi miktarları aynı çıkacaktır ama kilo olarak kesinlikle aynı olmayacaktır. Desinin ne olduğunu bu şekilde özetleyebiliriz.

Desi nasıl hesaplanır?

desi nasıl hesaplanır formülü

Desi hesabı yapmak için; sahip olduğumuz nesnenin En, Boy, Derinlik ölçülerini bilmemiz gerekir. En, Boy ve derinlik değerlerini birbirleri ile çarpıp çıkan sonucu 3000 e böldüğümüzde elde ettiğimiz değer sahibi olduğumuz nesnenin desi değeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Desi hesaplama örneği

Elimizde en 50 boy 50 derinlik 50 olan küp şeklinde bir koli var
Desi değerini hesaplamak için (50 x 50 x 50= 125.000) 125.000/3.000= 41,6 DESİ

Ölçüm değerlerinin “cm” cinsinden olmasına dikkat etmeliyiz.

3 thoughts on “Desi nasıl hesaplanır? Kargoda desi ne demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.